Mirëqenie

August 11, 2020 | 8:07

Nishanet e kuq në lëkurë nuk janë të rrezikshëm / Këshilla si të shpëtoni prej tyre!

Përveçse është efektive në luftimin e lythave, hudhra mund të ndihmojë në eliminimin e këtyre nishaneve. Mund të provoni trajtimin ditor ose ta konsumoni direkt. 

Kujt nuk i ka ndodhur të gjejë nishane të kuq në lëkurë? Nëse ju shfaqen, mos u shqetësoni. Ato nuk paraqesin rrezik për shëndetin. Sidoqoftë, shumë njerëz do të donin t’i eliminonin ato nga lëkura, sepse i shohin si shumë të pakëndshme nga pikëpamja estetike.

Në këtë artikull, përveç disa këshilla të përgjithshme se si të kujdeseni për lëkurën tuaj dhe si ta mbroni atë, do t’ju shpjegojmë se cilat janë nishanet e kuq, pse shfaqen, cilat janë trajtimet estetike dhe receta natyrale për t’i eliminuar ato.

2 

Si krijohen nishanet e kuq?

Të njohura edhe si angioma rubin, kanë një formë rrethore, ngjyrë të kuqe dhe zakonisht nuk janë më të mëdha se 2 milimetra në diametër. Ato shfaqen mbi të gjitha në zonën e gjoksit, qafës dhe krahut.

Pse shfaqen?

Në shumicën e rasteve ato shfaqen me kalimin e kohës dhe janë shumë më të shpeshta te njerëzit e moshuar. Është mirë të dihet, për më tepër, që ato shfaqen mbi të gjitha tek njerëzit me lëkurë shumë e qartë.

Shkaqet kryesore për të cilat shfaqen janë zgjerimi i enëve të vogla të gjakut në lëkurë ose ekspozimi i tepërt ndaj diellit.

Si mund të eliminohen nishanet e kuq?

Nëse ato janë të vogla, mund t’i maskoni me korrektor ose fondatintë. Sidoqoftë, ekzistojnë disa trajtime mjekësore që ju lejojnë t’i eliminoni.

Nëse merrni parasysh këtë alternative, duhet të kontaktoni mjekun ose dermatologun tuaj për këshilla për metodën më të mirë për ju:

1

Kirurgjia: kryhet kryesisht në rastet e nishaneve të mëdha dhe të thellë. Bëhet një prerje në lëkurë, pastrohet nishani dhe më pas zona qepet. Mund të jetë e dhimbshme dhe zakonisht lë një vraje të lehtë.

Terapia me lazer: kjo metodë është e shpejtë dhe pa dhimbje, dhe pothuajse nuk ka efekte anësore.

Cryoterapia: metoda përdor azot të lëngshëm për të ngrirë nishanin dhe pastaj ta nxjerrë atë, ashtu siç bëni me lythat. Problemi i vetëm me krioterapinë është se ka kosto mjaft të larta.

Në çdo rast, disa njerëz preferojnë të provojnë së pari disa receta natyrore, në mënyrë që të shmangin të metat e një trajtimi mjekësor dhe gjithashtu çmimin e lartë që sjell.

Disa receta natyrore

Vaj ricini

3Në mënyrë që të eliminoni nishanet e kuqe me këtë ilaç, do t’ju duhet vaj ricini, pambuk dhe garzë.

E lagni pambukun në vaj ricini dhe aplikojeni në nishan, duke e mbajtur atë në kontakt me lëkurën falë garzës. Ndryshoni pambukun çdo ditë dhe kryeni trajtimin shtatë ditë me radhë.

Hudhër

4Hudhra ka veti të shkëlqyera, dhe tashmë mund të dini se është gjithashtu e shkëlqyeshme për eliminimin e lythave.

Në rastin e nishaneve të kuq funksionon në mënyrë të ngjashme: aplikoni një copë të vogël hudhër të freskët mbi nishan, çdo ditë dhe mbajeni me garzë. Ndryshojeni nëse është e mundur dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, përpara se të shkoni për të fjetur.

Ju gjithashtu mund ta integroni trajtimin duke konsumuar hudhra të papërpunuara ose si suplement shtesë.

Mollë e papjekur

5Grijeni një mollë të papjekur dhe aplikojeni në nishan tulin, të paktën tre herë në ditë për tre javë. Është një trajtim që kërkon durim, por është efektiv dhe i dobishëm për eliminimin e nishaneve të kuqe. Nishani do të zhduket pak nga pak.

 

Përkujdesje lëkure

Për të parandaluar shfaqjen e nishaneve të reja, është thelbësore të kujdeseni për lëkurën tuaj, veçanërisht nëse është e ndjeshme ose shumë e lehtë.

Gjithmonë mbrojeni nga rrezatimi diellor, veçanërisht në verë dhe në orët e rrezatimit maksimal, nga 12 në 16. Gjithmonë përdorni një mbrojtës dielli, por gjithsesi shmangni ekspozimin ose mbulojeni lëkurën tuaj në orët e mesditës.

6Bëni peeling natyral një herë në javë ose çdo 15 ditë, me produkte të përshtatshëm për llojin e lëkurës tuaj dhe ndjeshmërinë e secilës zonë të trupit.

Hidratoni dhe ushqeni lëkurën tuaj zakonisht me vajra bimore ose me hidratues natyralë.

Përdorni pëlhura natyrale si liri ose pambuku dhe shmangni pëlhurat sintetike.

Ndiqni një dietë të ekuilibruar, konsumoni fruta dhe perime të papërpunuara dhe yndyrna të shëndetshme çdo ditë, të cilat do të ushqejnë lëkurën tuaj thellësisht dhe do t’i japin asaj vitalitet.

Kur është e mundur, bëni një dush me ujë të ftohtë ose përfundoni me një shpëlarje të fundit të ftohtë, për të përmirësuar lëkurën dhe qarkullimin e përgjithshëm të trupit. Uji shumë i nxehtë e dobëson lëkurën dhe heq tonifikimin e saj.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi viverepiusani.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top