Dëshmi

September 6, 2021 | 8:21

Si forume të fertilitetit morën jetën time në kontroll / Dëshmia e Leanne: Doja të kisha fëmijë, por…

 

Pas vitesh duke u përpjekur për një fëmijë, por pa sukses, kërkova ngushëllim në mesazhet e forumeve në internet. Pa kaluar shumë kohë, kaloja orë duke shkëmbyer postime intime, duke ndarë gjithçka me të huajt. A do të më ndihmonte?

Leanne po priste flokët kur i ofruan ilaçe për fertilitetin. Ishte çfarë i kishin mbetur parukieres së saj, e cila i kishte përdorur më herët. Leanne i pranoi ilaçet që i dha ajo, për të kursyer kështu muaj në listëpritjen për NHS. Afërsisht dy javë më vonë, Leanne filloi të merrte hormonet që do të stimulonin vezoret e saj. Nuk kishte asnjë mjek që mbikëqyrte procesin, asnjë skanim ose test gjaku, kështu që Leanne nuk e kishte idenë nëse trupi i saj po reagonte saktë. Në vend të mbikëqyrjes mjekësore, ajo ndoqi këshillën e disa grave në një forum për fertilitetin. Kur pilulat i dhanë marramendje, ishin të huajt ata që i këshilluan t’i merrte gjatë natës “kështu që në gjumë nuk do t’i kuptoni efektet më të këqija anësore”.

2

“Bleva gjithçka që gratë në forume më thanë: suplemente, çajra, akupunkturist.” Pas më shumë se pesë vitesh të trajtimeve të dështuara të fertilitetit, ajo kaloi orë të pathëna në këto grupe tw parregullta duke kërkuar mbështetje, këshilla dhe shpresë. “Ata u bënë mjeku im, këshilltari im i pikëllimit, miku im,” thotë Leanne. “Ata ishin klubi im sekret.” Por ilaçet nuk funksionuan. “Më vjen keq për çdo minutë që humba në forume,” thotë tani Leanne. “Familja dhe miqtë e mi donin të më mbështesnin, megjithatë, për sa kohë që isha në internet, nuk po kërkoja ndihmën e tyre në jetën reale.”

 

Steriliteti është i zakonshëm: një në shtatë çifte në Mbretërinë e Bashkuar e përjeton atë, me 12% të grave të moshës 25-34 vjeç dhe 17.7% të grave të moshës 35-44 vjeç që thonë se janë përpjekur pa sukses për të mbetur shtatzënë. “Pas dy vitesh përpjekje për një fëmijë të dytë, kohët e fundit pësova tre raunde të IVF. E para përfundoi me një shtatzëni kimike (një abort i hershëm, që ndodhi brenda javëve të para); në të dytën, ne i ruajtëm embrionet për siguri; dhe në raundin e tretë në tetor 2020, unë mbeta shtatzënë me binjakë, por humba një. Tani kam një vajzë tremuajshe.”

Pavarësisht nga numri i njerëzve që prek, infertiliteti shpesh quhet “lufta e heshtur”. Tw diskutosh pwr tw me miqtë pjellorë është i vështirë, veçanërisht kur ndihet sikur të gjithë rreth jush të mbeten shtatzënë vetëm nga seksi. Ajo krijon një ndarje dhe ju rrezikoni të jeni duke marrë shumë këshilla domethënëse, por jo të dobishme, madje edhe lënduese: “Vetëm pusho”, thuaj, ose “Ndoshta thjesht nuk është menduar të jetë”. Unë rrallë gjeja ngushëllim duke folur për të, përveçse nëse ishte me dikë që kishte pasur një përvojë të ngjashme.

Kështu, si shumë gra, unë kërkova përgjigje dhe ngushëllim pwrgjigjet e mesazheve në internet, grupet e ngrohta të Facebook dhe komunitetet e mbyllura. Fillova duke u përballur me fotot e testeve të shtatzënisë të grave të tjera; duke lexuar kur kanë bërë seks për herë të fundit dhe në çfarë pozicioni. Unë e dija numrin e spermës së partnerëve të tyre; vura re këshilla të tilla se si të përdorni një kupë hëne si ndihmë për fertilitetin. Ndërsa kalova fazat e ndryshme të kërkimit tim për të mbetur shtatzënë, lashë pas forume të TTC (“duke u përpjekur të krijoj”) dhe kalova në grupet e mbyllura të Facebook, nga Mbështetja IVF në Mbretërinë e Bashkuar tek Grupi i Mbështetjes së Rezervave të Ovareve të Ulët deri në IVF Foshnjat Grupit.

Modern Minimalist - Magnolia RougeFillova të humbas orë në këto forume. E kuptova që kisha arritur një nivel të ulët kur e gjeta veten duke lëvizur nëpër fotografi të thurjeve të gjakut të grave të tjera, ndërsa përpiqesha të bindja veten se periudha ime mund të jetë gjakderdhje e implantimit. Këto imazhe janë ngarkuar me shpresën që gratë e tjera të përgjigjen pozitivisht. Nëse vazhdoni të kërkoni, përfundimisht do të gjeni përgjigjen që dëshironi.

Unë u bëra më shumë se një përgjuese: postova, u përgjigja, ngarkova fotografi të testeve të mia të shtatzënisë. Gjetja e grave që ishin të lumtura të diskutonin në detaje se si urina juaj duhet të jetë e holluar kur bëni një test ishte një lehtësim – kishte njerëz aq të fiksuar sa unë dhe më bënë të ndihem më pak vetëm.

“Është një detyrim,” thotë Gabriella Griffith, bashkë-prezantuese e podkastit Big Fat Negative. Griffith dhe burri i saj u diagnostikuan me infertilitet të faktorit mashkullor. “Kur përpiqeni, do të bëni gjithçka për të mbajtur një fije shpresë, duke përfshirë dorëzimin e mendjes tuaj të shëndoshë në një fije të fundit aktive 10 vjet më parë.” Në Prill 2019, ata konceptuan djalin e tyre pas një raundi IVF me ICSI (ku sperma injektohet në vezë para se të transferohet në mitër).

Unë kam përjetuar anën e mirë të këtyre forumeve: përmes leximit të tregimeve të grave të tjera kam qenë në gjendje të kuptoj realitetin e trajtimit të fertilitetit. Në njëfarë mënyre, është edukimi i fertilitetit që nuk kam marrë kurrë në shkollë. Njerëzit po i drejtohen këtyre grupeve në internet jo vetëm për informacion, por edhe për mbështetje emocionale. Kur isha në ankthin tim, në ditën e transferimit të embrionit, gjeta “shokët e transferimit” (gratë që kishin trajtimin e tyre në të njëjtën ditë) për të krahasuar simptomat me to.

Shumë nga informacionet e hollësishme të përfshira në këto forume nuk janë të disponueshme në faqet kryesore të mjekësisë. Faqja e internetit e HFEA (Autoriteti i Fertilizimit dhe Embriologjisë Njerëzore) ka filluar të mbulojë më shumë, por ende nuk përfshin informacionin bazë, siç është një afat kohor i pritshëm i trajtimit të fertilitetit. Ndërsa gratë kanë filluar të kërkojnë më shumë transparencë, ka ende shumë errësirë për të lundruar. “Ne nuk marrim pothuajse asnjë kulturw se si të përdorim pjellorinë tonë,” thotë Dr. Anita Mitra, këshilltare obstetrike dhe gjinekologjike dhe autore e The Gynae Geek. “Mjerisht, shumë gra raportojnë se ndjehen të mirëinformuara për mënyrën se si funksionon fertiliteti, sepse ato kishin kaluar përmes infertilitetit dhe IVF.” Ishte në forumet IVF që mësova për rezervën vezore dhe implikimet e saj në lehtësinë e konceptimit.

Por informacioni i gjetur në forume nuk është gjithmonë i besueshëm. Këto grupe janë të parregullta, barnat tregtohen me recetë dhe përvoja personale paraqitet si këshillë mjekësore. Pesë minuta pasi vizitova mjekun tim të fertilitetit, e gjeta veten në Facebook duke pyetur planin e trajtimit. Pse ia vura besimin tim të huajve në vend të një klinicisti ekspert? “Është e lehtë të biesh në vorbullën e forumeve nga njerëz që nuk kanë kualifikimet e duhura,” thotë Mitra. “Përvojat anekdotike të të tjerëve mund të jenë të dobishme, por historia mjekësore dhe shëndeti i secilit është i ndryshëm, dhe ajo që është e drejtë për një person mund të mos jetë e drejtë për një tjetër.”

4“Vëllimi i opinioneve në internet mund t’i lërë njerëzit të tronditur,” thotë Griffith. “Do të ishte e pamundur të policohesh – platformat do të duhet të kenë një mjek që të kontrollojë çdo postim – kështu që ne duhet të tregojmë kujdes vetë.”

Është e vështirë të qëndrosh prapa, ndërsa komentuesit u japin grave të tjera shpresa të rreme. Një anëtare 45-vjeçare pyeti nëse kishte më shumë shanse me vezët e saj apo me një dhurues, duke shtuar se ajo mund të përballonte vetëm një raund IVF. Të shohwsh shumë gra që përgjigjen “patjetër provo me veten tënde” ishte e vështirë. Lindshmëria e gjallë e një cikli IVF me vezët e një gruaje në moshën 40-44 vjeç është 4.7%, për një grua 45 vjeç e lart ka të ngjarë të jetë edhe më e ulët, ndërsa për një cikël vezësh donatorësh është më shumë se 55%. Unë komentova me statistikat dhe studimet përkatëse shkencore, dhe kurrë nuk mora përgjigje.

Ndërsa shtatzënia ime kimike po zhvillohej, nevoja ime për forume u dobwsua. Shënova rritjen dhe rënien e hormonit tim të shtatzënisë hCG duke urinuar në teste çdo mëngjes. I rreshtoja ato, i fotografoja dhe pastaj krahasoja dendësinë e dy linjave të mia rozë me testet e grave të tjera.

Gratë në forum kanë bashkëpunuar me mua kundër provave të trupit tim; duke më qetësuar, më thanë që isha shtatzënë. Por pas 10 ditësh fillova të rrjedh gjak. Unë shkova në klinikën time – padiskutim nuk isha më shtatzënë.

 

Në një mjedis kaq të trazuar, nuk është e pazakontë që kontribuesit të bëhen përçarës. Një hierarki e pamundur e pikëllimit imponohet bazuar në sa kohë dikush po përpiqet të krijojë, ose sa raunde të dështuara të IVF që kanë përjetuar. “Meqenëse aktualisht po përjetoj infertilitet sekondar [infertilitet pas lindjes së një fëmije], ndihem e përjashtuar nga pjesëmarrja në disa biseda TTC,” thotë Kate Meakin. Ajo kishte djalin e saj të parë përmes IVF dhe kishte gjashtë aborte ndërsa përpiqej për fëmijën e saj të dytë, tani gjashtë muajsh, gjithashtu i ngjizur me IVF. “Ndonjëherë nuk e ndiej që dhimbja ime është e legjitimuar. Por të kesh një djalë nuk do të thotë që nuk e ndjej pikëllimin e një aborti. “

Michelle Kennedy lançoi aplikacionin falas Peanut TTC, për të lidhur gratë që po luftonin për të gjetur një komunitet. “Ne pamë se si mund ta kuptonim ndryshimin midis gruas që përpiqej për gjashtë muaj dhe gruas që po përpiqej për gjashtë vjet,” thotë Kennedy. “Ne donim që të dyja gratë të ishin në gjendje të shprehnin “Po përpiqem”. Kikiriku u lejon grave të shfaqin sa kohë janë përpjekur të krijojnë, së bashku me detaje të tilla si shkaku i infertilitetit të tyre, duke i lejuar gratë të gjejnë homologët e tyre në internet.

Por të tjerët po largohen nga forume të mbyllura. Keeley Dwight regjistroi shumë nga nëntë ciklet e saj të IVF në Instagram (@_tryingtobeamum_). Kjo është e pazakontë – njerëzit normalisht e ndajnë luftën e tyre publikisht vetëm pasi të kenë qenë të suksesshëm. Ajo ka përjetuar mbështetjen e komunitetit online TTC, por ka parë edhe anën më pak të dobishme – një tendencë që disa anëtarë të forumit të ndalojnë ndjekjen e atyre që kanë mbetur shtatzënë. “Ju nuk mund të deklaroni se jeni ky klub ngushëllues dhe mbështetës dhe pastaj të ekstradoni njerëzit në momentin që ata marrin një test pozitiv,” thotë ajo. Dwight kohët e fundit pati një djalë përmes një veze dhuruese.

Por përveçse me një test pozitiv, si mund t’i shpëtojnë gratë shpellës së ankthit të forumit të fertilitetit? Në vitin 2020, Natasha R kaloi tre transferime IVF, ku secila dështoi. Në verë, ndërsa festonte ditëlindjen e saj të 40-të, ajo u befasua kur zbuloi se kishte mbetur shtatzënë natyrshëm. “Unë abortova gjashtë javë më vonë dhe nuk isha e përgatitur për trazirat.” Ajo iu drejtua forumeve. “Ata morën jetën time.”

Por pastaj diçka ndryshoi. “Po kisha një ditë të keqe dhe hapa laptopin tim si zakonisht, por burri im tha,” Sa më shumë kohë të kalosh në ato grupe, aq më shumë kohë merr nga unë dhe ti duke e përpunuar këtë së bashku.” Ata patën një bisedë katartike ku ai tha se donte të ishte me të nëse mund të kishin një fëmijë apo jo, dhe të ishte pjesë e planifikimit për çdo trajtim të ardhshëm. “Asnjë grua në forum nuk mund të më kishte dhënë lehtësimin që solli biseda me burrin tim.”

Gjatë gjithë shtatzënisë sime, unë mbeta në forume. Ato ishin një vend për të shkuar në orën 2 të mëngjesit për të pyetur se si të dalloni ndryshimin midis shkarkimit të zakonshëm dhe një mukozi (më falni, TMI). Edhe pas lindjes unë jam ende anëtare e grupeve në internet të tilla si “mrekullitë e IVF”, por nuk jam më e varur, ndoshta sepse nuk kam nevojë për to në mënyrën që kisha kur nuk isha duke konceptuar. Shpresoj se mund t’i bëjmë bisedat rreth infertilitetit më publike. Drejtimi i tyre nën tokë do të thotë se ato qëndrojnë atje, të pakontrolluara dhe inkurajojnë sjellje potencialisht dëmtuese.

Siç mësoi Leanne pas viteve të trajtimeve të dështuara: “Gjëja në lidhje me forumet e fertilitetit është se ato përjetësojnë shpresën – dhe kjo është rraskapitëse. Ato nuk ju lejojnë të dilni nga rutina e pjellorisë dhe nuk ju lejojnë të ecni përpara dhe të brengoseni.”

 

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi The Guardian

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top