FB

March 20, 2021 | 8:14

Natyral Vita: Për një shëndet dhe bukuri natyrale!

Natyra, mishërim i ripërtëritjes dhe përjetësisë. Në nuancat e në thelbësinë e saj trashëgon vlera prej të cilave të parët na i kanë bërë pjesë tonën. Jo rastësisht ato janë melhemi i jetëgjatësisë, i kurimit dhe shëndetit. Sepse gjithçka ngjizet në natyrë, ka bekimin më të madh për ata që e gëzojnë. Në natyrë qëndron sekreti i rinisë, bukurisë dhe mirëqenies. Është formula magjike, mrekullibërëse që përkëdhel njeriun në nevojat e tij, e pakonkurrueshme, duke ndërvepruar me sensorët e saj në tokë, dhe që nxit vazhdimësinë.

Nga Orjona TRESA | Foto: Vlasov SULAJ

Përfitimet prej natyrës janë të paimagjinueshme. Janë gjithçka shkenca i referohet dhe rrjedhojë e medikamenteve që i vijnë në ndihmë mjekësisë e kozmetikës në një pafundësi vlerash. Një botë e madhe në ndihmë të rezultateve të mahnitshme kurative. Mbi të njëjtin bosht meritash, u krijua Natyral Vita, një dritare e re përfaqësimi e produkteve esenciale bimore në fushën e shëndetit, parfumerisë dhe kozmetikës. Aleate e produkteve BIO, të cilat dhurojnë mirëqenie dhe paqe në dimensionin psikofizik të njeriut. Sepse aty ku natyra lë gjurmët e saj, rigjallërimi i jetës vjen krejt origjinal dhe i pandotur nga elementë që ia kufizojnë jetën.

Sa herë ju ndodh që nuhatja e një trëndafili, karafili apo lule bliri t’ju ketë vënë në një marrëdhënie të re me natyrën? Po kur këto bimë i shijoni në formë çaji, e paskëtaj të keni ndjerë një shije ripërtëritëse, çlirimi nga dhimbja apo aromat e pakëndshme? Është e vërtetë. Ne jemi krijuar për të qenë të lidhurme natyrën, e si pjesë e pandashme ripërtëritëse, të ndajmë me të, të mirat që ZOTI na i ka falur në përsosmëri.

Natyral Vita është markë shqiptare që prej rreth 10 vitesh shënon në aktivitetin e saj lancimin e produkteve organike, të kultivuara në terrenin shqiptar dhe atë botëror, në markat e certifikuara ndërkombëtarisht. Një gamë e gjerë bimësish, me një spektër po kaq të gjerë për shëndetin dhe mirëqenien e njeriut, shoqëruar me një historik të dhënash që tregojnë veprimin e tyre që në lashtësi. Mund të pyesni se sa rëndësi ka kjo? Pa dyshim që po, është kultura ajo që na shërben të mësojmë shumëçka. Një pikëtakim me të shkuarën për të bërë dallimin apo për të gjetur ngjashmërinë në përdorimin e elementëve organikë, kaq mahnitës. Por jo shpesh ndeshemi me mirësi të tilla, sepse ka shumë ndër ta që abuzojnë nën emrin e bimësisë organike.

Ndoshta fati më bëri të besoj më shpejt në atë që më duhej ta provoja dhe vetë. Njihet si mjalti i sulltaneshës, nënës së sulltan Sulejmanit, Hafsa. Një mjaltë në formë paste i përbërë nga bimë mjekësore dhe erëza, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e një sërë sëmundjesh në organizmin e njeriut. 100 për qind ORGANIK, me të cilin nëna sulltaneshë arriti të mposhte sëmundjen e saj, ku prej kohësh lëngonte në shtrat. Por si ky mjaltë i konceptuar me një përmbajtje erëzash të përcaktuara për disa lloje sëmundjesh, ka dhe shumë të tjerë.

Natyrisht që këto bimë mjekësore apo erëza vijnë dhe në formë çaji, në produkte parfumerie apo kozmetike. Janë formula që ruajnë bazën inteligjente të bimësisë, nën efektin që ato japin në jetën e përditshme kur i përdorim. Pranë Natyral Vita gjithçka vjen shpjegueshëm në shqip, një lehtësi për të gjitha grupmoshat.

Meqenëse jemi në një situatë gjithashtu historike, siç është pandemia e koronavirusit, dua të ndalem në revolucionin që mjekësia organike ka me rolin e saj kurativ dhe misionar për të luftuar armikun e panjohur, të heshtur. Mjekët njëzëri thonë se një shëndet imunitar mund të luftojë viruset. Ndërkaq i referohen një regjimi ushqimor të shëndetshëm, me produkte ORGANIKE. Por si ta përmirësojmë shëndetin apo ta mbrojmë atë në kushtet e një pandemie? Edhe këtu një rol të rëndësishëm ka mjekësia alternative, e cila në rrugëtime paralele, këshillon produkte organike që mbrojnë sistemin imunitar.

Në krye të listës qëndron vitamina C, më pas vitamina D, zinku, Echinacea dhe hudhra. Ato për të cilat kemi dëgjuar çdo ditë të flitet në media. Por si t’i përfitojmë ato në mënyrë sa më origjinale, BIMORE? Kësaj hapësire padyshim parësore, Natyral Vita i vjen në ndihmë çdo konsumatori. Produkte të paketuara për specifika të tilla. Sikundër përmendëm më lart për një sërë sëmundjesh, edhe për gripërat sezonalë apo patologji të tjera më të lehta, kompania e shëndetit dhe e bukurisë Natyral Vita sjell një gamë të gjerë bimësh mjekësore dhe formula shëndeti me to, shoqëruar me çmime konkurruese në treg. Janë rreth 1600 artikuj të një cilësie natyrale.

MJALTË ME PËRMBAJTJE TË GËRSHETUAR BIMORE ME 61 LLOJE

Konsiderohen si mrekulli të shëndetit. Janë lloje mjalti të përgatitura me bazë bimë mjekësore, përkatësisht sipas llojeve të sëmundjeve, të tilla si: kanceri, leucemia, anemia, prostata, steriliteti, deri te sëmundjet që kanë të bëjnë me shëndetin psikik si: mjaltë me përmbatje për kurimin e antistresit, lodhjes. Carob & Pollen With Visne Herbal Paste, Epimedium Herbal Mixture Paste (230gr), Bitter Melon With Polen Herbal Paste, Ginger Herbal Paste, Bitter Melon With Olive Oil, Ginseng & Pollen Paste, Mesir Herbal Paste, Honey Anti – Cholesterol, Honey Anti – Sterility For Man & Woman, Honey Anti – Stress & Tiredness, Honey For Leucemia, Honey For Ostoeporosis, Honey For Prostate, Honey For Heart Disease, Honey For Anemia, Honey Anti – Cancer, Honey For Cold & Cought etj…

BIMË MJEKËSORE DHE HURMA ARABIE 45 LLOJE

Black Seed, Ginger, Birza Al Khila Seeds, Tumeric, Cinnamon, Flax Seed, Honey Pollen, Chia Seed, Hibiscus, Kings Seed, Clove, Uje Zemzemi, Dates Degled Noor, Chocolate Dates Eastern Delight, Dates Cookies Eastern Delight, Hurma Ravier, Premium Mariami Dates etj…

TRADITË, CILËSI, ELEGANCË

Pastërtia nuk është thjesht një nocion për të sinjifikuar higjienën. Padyshim është një qasje më e sofistikuar, e cila kërkon të nënkuptojë shumë më tepër: ndjesinë e mirëqenies. Janë aromat që shoqërojnë një produkt kozmetik apo parfumerie, ndjesore e deri elegante me aromën përçuese. Kështu Natyral Vita i ka dhënë hapësirë dhe këtij investimi, gjithmonë ORGANIK, pa lëvizur nga natyraliteti i trajtimeve me esenca vajore të gjendura në shumë prej produkteve që ajo ofron. Janë gjashtë dyqane në Tiranë ku mund të gjeni atë që mishëron më të mirën për ju, mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj.

Kozmetika zë gjithashtu një vend të veçantë, e fokusuar te flokët, fytyra dhe trupi. Produkte që ju vijnë në ndihmë për kurimin e sëmundjeve apo problematikave që mund të vijnë nga rënia e sistemit imunitar, nga stresi apo ndotja e natyrës. Për të gjitha grupmoshat dhe stinët, kozmetika në Natyral Vita është e ndarë në 8 seksione, me një larmi produktesh. Po ju rendisim disa prej tyre.

 1. Kremra: 158 lloje

Black Seed Masagge, Goat Milk Horse Oil Cream, Snail Anti Wrinkle Cream, Pomegranate Anti Wrinkle Cream, Apple Intensive Nutry Cream, After Sun Lotion, Sun Spray Kid +50, etj. Royal Jelly And Honey Cream, Blue Anemone Flower Face Cream, Marigold Calendula Cream, Lemon Kernel Oil Cream, Facial Ampoule With Grape Seed Oil, Q 10 And Vitamin E, Liquid Hand Wash Grape Soda, Balsam Paprika & Chilli, Collagen Cream, Snail Repair Whithening Mily Cream, Vitamine C Natural Powder, Natural Reishi Cream, etj…

 1. Maska: 85 lloje

Soft Foot Peeling Pack, Slim V Fit Chin Care Patch, Anti Wrinkle Black Eye Patch, Facial Spa me shegë, Facial Spa with Collagen, Facial Spa with Vitamin, Hair Conditioner Rice Protein, Hair Care Mask Rice Protein, Hair Conditioner Argan Oil, Sebum Control, 59 Dharma Scoria Bubble Mask Hinjini, Rose Skin Mask, etj…

 1. Vajra esencialë: 166 lloje

Aloe Vera Oil, Apricot Oil, Avocado Oil, Anti Celulite Oil, Argan Oil, Black Seed Oil, Beard Mustache Oil, Bitter Almond Oil, Castor Oil, Clove Oil, Cinnamon Oil, Coconut Oil, Cocoa Butter, Calendula Oil, Carrot Oil, Eucalyptus Oil, Flax Seed Oil, Lavender Oil, Leomon Oil, Hot Pepper Oil, Horse Chesnut Oil, Jojoba Oil, Macadamia Oil, Mustard Oil, Peach Kernel Oil, Peppermint Oil, Pomegranate Oil, Pumpkin Oil, Rose Oil, Rosehip Oil, Rosemary Oil, Shea Butter, Sweet Almond Oil, Tea Tree Oil, Violet Oil, White Fish Oil, Ylang Ylang Oil etj…

 1. Shampo: 89 lloje

Natyral Oily Hair Care Shampoo, Natyral Garlic Shampoo, Natural Color Protection And Revitalizing Treatment Shampoo, Natural Hair Loss Solution Shampoo, Reishi Shampo, Baby Hair Conditioner, Shampo nga Fara e Zezë, Shampo nga Bimë Bisht Kali, Shampo me Ekstrakt Hudhre, Shampo me Ekstrakt Kërmilli etj…

 1. Këna: 7 lloje

Black Henna Hair Color, Henna Cream Red, Henna Nail Decoration Paste, Burgundy Henna, Brown Henna, Dark Brown Henna, Black Henna.

 1. Sapunë: 200 lloje

Sapun me Ekstrakt Lavandre, Sapun me Squfur, Sapun me Kripë Deti, Sapun me Ekstrakt Gruri, Sapun me Perla, Sapun me Vaj Ulliri, Sapun me Qumësht Dhie, Sapun me Qumësht Gomarice, Sapun me Ekstrakt Glicerine, Sapun me Ekstrakt Kafeje, Seaweeds Soap, Argan Soap, Aloe Vera Soap, Pomegranate Soap, Rose Soap, Juniper Soap, Palm Soap, Jasemine Soap, Tea Tree Soap, Shea Butter Soap, Marigold Soap, Laurel Soap, Snail Soap, Jojoba Soap, Turmeric Soap, Amber Soap, Apricot Soap, Musk Soap, Propolis Soap, Chamomile Soap, Lemon Soap, Almond Soap, Honey Soap, Coconut Soap, Black Seed Soap, Clay Soap, Snail Soap, African Black Soap, Sapun për eliminimin e strijave, Sapun me efekt tërheqës, Sapun për eliminimin e njollave dhe shenjave, Sapun për Fëmijë, Sapun për Eliminimin e rrudhave, Sapun për rënien e flokëve, Sapun për të gjitha llojet e fytyrave etj…

 1. Pastë dhëmbësh: 19 lloje

Natural Miswak Toothpaste, Toothpaste From Natural Propolis, Herbal Toothpaste Carbon, Herbal Toothpaste Basil Oral Protection, Herbal Toothpaste Clove Cavity Protection, Herbal Toothpaste Black Seed, Herbal Toothpaste Lemon & Mint Fresh Gel, Forever Bright Aloe Vera Toothgel etj…

 1. Parfumeria

Gjithashtu në sektorin e saj ka një gamë të gjerë artikujsh për meshkuj dhe femra, të markave europiane dhe arabe. Janë gjithsej 840 lloje ndër të cilat ju këshillojmë: Amber Rose, Red Rose, Taif Rose, Zahrat Hawai, Jasmin, Musk Rose, Green Tea, Cobra, Sultan, Vanilla, Estee Lauder, Channel, Christian Dior, Narciso Rodrigues, Shakira, Vip, Roberto Cavalli, Burrbery Body, Ferrari, Tom Ford, Jaguar, Michael Kors, Zara, Gucci, Armani, Versace, Calvin Klein, Hugo Boss, Creed, Thierry Mugler, Marc Jacobs, Carolina Herrera, Lancome, YSL, Escada, Lacoste, Cacharel, Burberry, Kim Kardashian, Paco Rabane, Nina Rrici, Juicy Couture, Guerlain, Jean Pol Gaultier, Tiffany, Kenzo, Givenchy, Victor Ralf, Chloe, Elie Saab, Jimmy Choo, Valentino, Bvlgari, S. T Dupont, Mancera, D&G, Trusardi, Victoria Secret, Moschino, Jo Malone, De Marly, Elizabeth Arden, Cartier, Azzaro, Amouage, Abercrombie, Salvatore Ferragamo, Mercedez Benz, Invictus, Creed, Dunhill, Davidoff, Devid Beckam, Issey Miyake, Joop, Mont Blanc, Kilian, Montale, Louis Vuitton, Hermes etj…

NATYRAL VITA është një markë produktesh natyrale në PARFUMERI dhe KOZMETIKË. U krijua me synimin e importimit, eksportimit dhe shpërndarjes së produkteve të saj në treg, po ashtu edhe të produkteve ekskluzive të markave të njohura nga e gjithë bota. Produktet e saj janë të certifikuara dhe të kontrolluara. Ato dallohen për përmbajtjen natyrale të tyre, të cilat përgatiten nga profesionistë të njohur të fushës. Natyral Vita ka një gamë të gjerë dhe të larmishme produktesh. Gama e plotë mbulon të gjitha nevojat e mirëqenies së shëndetit, trajtimit të fytyrës, flokëve dhe trupit. Kjo firmë nxjerr më shumë se 1000 produkte të reja në vit, shumë prej të cilave janë unike në treg.

Ajo që i karakterizon produktet e Natyral Vita-s është natyraliteti dhe dobia e tyre pa efekte anësore. Tek Natyral Vita mund të zgjedhësh mes shumë trajtimeve, produktin me përbërës aktiv që kënaq më shumë shqisat e tua ndjesore nisur nga: aroma delikate apo aroma intensive që hidratojnë lëkurën tuaj, duke e bërë të butë dhe të shndritshme. Natyral Vita beson në bukurinë natyrale, duke i dhënë përparësi “mësimeve” që na ofron natyra. Harmonia, ekuilibri dhe mirëqenia janë hapi i parë i çdo formule, dhe këtë e dëshmojnë pikërisht 300 përbërësit aktiv natyralë që janë pjesë e një trashëgimie të çmuar përbërësish kozmetik. Kompania i përgjigjet të gjitha nevojave tuaja të bukurisë.

Aty mund të blini parfumet tuaja të preferuara, produktet kozmetike ose të provoni diçka krejtësisht të re. Me produktet e mrekullueshme, do të gjeni diçka që është unike për ju. Veçanti për Natyral Vita është se në çdo dyqan qëndron seksioni i dhuratave, një tjetër sugjerim i përzgjedhur për të kënaqur miqtë, familjarët apo bashkëpunëtorët tuaj. Natyral Vita është marka ideale kur dëshironi të zgjidhni produkte natyrale bimore që të bëjnë të ndihesh më mirë dhe i veçantë. Kjo për ta bërë çdo klient të ndihet komod. Mbështetur në përvojën shumëvjeçare, stafi i Natyral Vita-s është në dispozicion shtatë ditë në javë për t’ju ndihmuar në blerjet tuaja.

Filozofia e Natyral Vita

 • Staf i kualifikuar, me shumë përvojë dhe të motivuar.
 • Shpirt dhe pasion profesionisti për të arritur të gjitha qëllimet.
 • Vlerat, standardet dhe cilësia janë më të rëndësishmet për të.

Vlerat

 • Tipari dallues është cilësia, shumëllojshmëria, profesionalizmi, përvoja, respekti dhe përkushtimi.
 • Pika më e fortë: tradita dhe cilësia, ndërsa risia dhe fantazia e kanë lejuar të ofrojë zgjidhje origjinale për nevojat e çdo klienti.
 • NATYRAL VITA kujdeset që të merrni më të mirën nga natyra.

Misioni

 • Patentat ekskluzive dhe risitë nga firmat më të njohura BOTËRORE që bashkëpunojnë me NATYRAL VITA janë të shumta. Përbërësit aktivë me origjinë natyrale kombinohen duke përdorur teknologjitë më të avancuara.
 • Punojnë me përgjegjësi sociale dhe kontribuojnë për një jetë më cilësore ndaj klientit, duke qenë gjithmonë një hap përpara.

Standardet

Çdo produkt i NATYRAL VITA kontrollohet drejtpërdrejt nga qendrat e prodhimit dhe të certifikimit, të cilat janë:

 • ISO 9001, – ISO 22000, ISO 14001, ISO 22716, ISO 45001, – USDA ORGANIC,
 • COSMOS ORGANIC, – COSMOS NATYRAL, – ARGAN BIO, – ECO CERT, – IOAS,
 • GMP, – OHSAS 18001, – UKAS, – SOIL, – HELAL, – KAS CERT, – IAF, – ESYD,
 • ICDO, – KOSHER, – SUPER BRANDS

 

Botuar në Revistën “Psikologjia”, Nr. 155

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top